Tábor előtt
A tábor előtt egy kicsit tartottam a dologtól, mert ez volt az első ilyen jellegű táborom.
Első napot három előadással kezdtünk a munkánk fontosságáról és a tábor programjáról. Ezt egy ismerkedési játék követte, és az ebédet követően a paplakhoz mentünk, ahol papírt kaptunk és kimentünk a sírok közé. Minden friss táborozó kapott egy tapasztaltabb társat, és kettes csoportokban soronként írtuk fel a halott adatait. A lapon szerepelt a halott neve, életkora, születési illetve halálozási ideje,a halott neme, a síron levő felirat, a sír anyaga, és megjegyzések, amiben a vázák számát,véseteket,illetve egyéb különleges dolgot írtunk le a sírról. A temető körülbelül 10-15 parcellából állt, melyekben körülbelül 20 sor volt és soronként 15 sír, de volt 60 sírt tartalmazó sor is. A munka másfél hetet vett igénybe, ezután elkezdtük az adatok számítógépes feldolgozását a Földesben. A megmaradt gépelnivalót szétosztottuk egymás között és otthon befejeztük. A munkát a Herman Ottó Múzeum és a Megyei Levéltár számára végeztük.
A felméréssel töltött délelőttöket programok követték. Elmentünk a Kohászati Múzeumba, a Lézerpont stúdió kiállításaira, Széphalomra, a Magyar Nyelv Múzeumába és egy pálos kolostor feltárási területére is. Részt vettünk egy gulyásfőzésen a Herman Ottó Múzeum Papszer utcai épületében. Megnéztünk egy filmet a Művészetek Házában, elmentünk a levéltár alsózsolcai épületébe, ahol megnézhettük, hogy milyen eljárással tudják helyreállítani a régi iratokat, és hogy mi módon rendszerezik az adatokat (ezt más körülmények között nem nézhettük volna meg).
A tábor két hete alatt volt egy fakultatív program is, ami során elmehettünk Széphalomra megtekinteni Kazinczy-mauzóleumot. A tábor nagyon jó volt, hiszen tanulás közben megismerkedhettem egy jó társasággal, és sok érdekes programon vehettem rész.
Pirity Ádám 10.A
- Részletek
- (2012. február 14. kedd, 12:42)