átváltás akadálymentes nézetre
1. kép

Gulag-konferencia

a 2008-2009-es tanévben

 Néhány diáktársunkkal együtt 2009. június 11-én az újonnan alakult Gulagkutatók Nemzetközi Társaságának és a Miskolci Egyetem BTK Történettudományi intézetének közös előadásán vettünk részt a Fényi Gyula Jezsuita Gimnáziumban.

 Az ünnepélyes megnyitó keretében szót kapott az iskola igazgatója és a társaság elnöke is. Mindenekelőtt mindketten beszéltek a GULAG szó jelentéséről, és rövid jellemzést adtak róla: ez egy mozaikszó [Glavnoje Upralevnyije Iszpravitelno-trudovih Lagerej], magyarul azt jelenti, hogy „Javítómunka-táborok Főigazgatósága”. A kifejezés alatt a sztálini Szovjetunió egészét behálózó munkatáborrendszert értjük. Itt embertelen körülmények között dolgoztatták, kemény fizikai munkára kényszerítették a politikai, vagy legtöbbször csak koholt vádak alapján elítélt polgárokat.

 Félórás részletekben ismerkedhettünk meg a vorkutai munkatáborról szóló dokumentumfilm legfontosabb mozzanataival. A film nagy hatással volt ránk, hisz vizuális képet kaptunk a térség embert nem kímélő természeti adottságairól, a világvége hangulatú kietlenségről, s a GULAG romjairól. Még ezek után is nehéz szembesülnünk az emberi kegyetlenség végtelenségével, azzal, hogy egyesek képesek voltak saját embertársaikkal ilyen kíméletlenül bánni.

 Az előadásra meghívtak két idős GULAG-túlélőt. Egyikük, Szekeres Imre Gyula beszámolójából kitűnt, hogy nagyon mély sebeket ejtett rajta a GULAG-ban töltött időszak, s a mélyen beívódott emlékeket nehezen engedi felszínre törni. Mint elmondta, a túlélésben nagy segítségére volt egy tanítónő által írt imaszerű mondóka, amit könnybelábadt szemekkel visszaemlékezése nekünk is elszavalt.

 Dr. Oloffson Placid Károly atya teljesen más hangnemben mesélt, s humorral próbált enyhíteni a munkatáborban töltött tíz év tragikus voltán. A 93 éves atya úgy fogta fel ezt a nehéz időszakot – bár eleinte nem értette, mit keres ott -, mintha a Jóisten küldte volna őt a munkatáborba, hogy tartsa a lelket az áldozatokban, s segítse őket. Megfogalmazta számunkra a minden időben fontos túlélés négy szabályát:

1) A panaszkodás nem megengedett.

2) Figyeljünk oda az apró örömökre, ne kicsinyeljük le őket. Hiszen a nehéz időkben, ha ezeket észrevesszük, könnyebben túljuthatunk bánatunkon.

3) Az önbecsülésünket ne adjuk fel soha, mutassuk meg mindig, milyen fából faragtak minket.

4) A hit. A hit átsegít minket minden problémán, bajon.

 Mindezek segítették a bencés szerzetest és környezetét abban, hogy átvészeljék a borzalmakat, hogy most, 2009-ben legyen élő ember, aki mesélhet nekünk.

 Szekeres Imre Gyula és a társaság elnöke, Zsíros Sándor is felhívta figyelmünket a folyosón kiállított képekre. Ezeket Gyula bácsi rabtársa, Nyikolaj Ivanovics Getman festőművész festette az ott eltöltött idők alatt. Egy méltatója így fogalmazott a képekről: „emlékeztetik az embereket (…) és testamentumként állnak annak a sok-sok millió embernek, akik a leggonoszabb és legbrutálisabb politikai elnyomás miatt haltak meg.” A képek valóban elgondolkodtatóak, a borzalmas szenvedést, a rabszolgatábor keserveit a művész halálos titokban örökítette meg.

 Az előadás élvezetes, tanulságos volt, közelebb kerültünk a még kevésbé kutatott – s sokak által még nem is igazán ismert – témához.

 Mindenki nevében köszönjük dr. Szabó Istvánné tanárnőnek, hogy felhívta a figyelmünket erre az előadásra, a társaságnak és az egyetemnek a szervezést, a gimnáziumnak pedig azt, hogy helyet biztosított ennek a nem mindennapi programnak.

 Írta: Horváth Georgina 11.A

Aktuális eredmények

  • MENTORS AJTP angol nyelvi verseny

    országos 4. helyen végzett

    Onofrei Márk Leonárdó (11.E)

    Felkészítő: Szalontainé Batta Barbara

     
  • MENTORS AJTP angol nyelvi verseny

    országos 3. helyen végzett

    Garics Péter (11.E)

    Felkészítő: Szalontainé Batta Barbara

     
  • MENTORS AJTP angol nyelvi verseny

    országos 1. helyen végzett

    Hajdu Gábor (11.E)

    Felkészítő: Szalontainé Batta Barbara

     
  • Dr. Gárdus János városi angol nyelvi verseny 7-8. évfolyam

    városi 5. helyen végzett

    Varga Vanda (8.B)

    Felkészítők: Cseke-Tímár Enikő, Szalontainé Batta Barbara

     
  • Dr. Gárdus János városi angol nyelvi verseny 7-8. évfolyam

    városi 3. helyen végzett

    Kostyál Gréta Lelle (8.B)

    Felkészítők: Cseke-Tímár Enikő, Szalontainé Batta Barbara

     
  • Dr. Gárdus János városi angol nyelvi verseny 7-8. évfolyam

    városi 1. helyen végzett

    Gulyás Péter (8.B)

    Felkészítők: Cseke-Tímár Enikő, Szalontainé Batta Barbara

     
  • Fizika - Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny II. kategória

    döntő 3. helyen végzett

    Fehérvári Donát (12.B)

    Felkészítők: Biró István, Kovács Benedek, Pál Mihály Imre, Zámborszky Ferenc

     
  • Fizika - Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny I. kategória

    döntő 11. helyen végzett

    Farkas Roland (12.C)

    Felkészítő: Pál Mihály Imre

     
  • Fizika - Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny I. kategória

    döntő 5. helyen végzett

    Molnár István Ádám (11.B)

    Felkészítők: Kovács Benedek, Zámborszky Ferenc, Dezsőfi György, Dudás Imre

     
  • Mikola Sándor Országos Középiskolai Tehetségkutató Fizikaverseny

    országos 21. helyen végzett

    Malinkó Dioméd (10.B)

    Felkészítő: Biró István

     

Gratulálunk!