Névadónk

FÖLDES FERENC (1910-1943)

Besztercén született 1910-ben. Apja: dr. Földes Imre, hivatalnok, majd kereskedő. Anyja: Lusztig Ilona, tanítónő.

Iskolái: 1920-28 között Budapesten, a Markó utcai reáliskolában tanul, jó eredménnyel. 1928-32 között a párizsi Sorbonne egyetemen és a bolognai egyetemen tanul filozófiát.

Nyelvtudása: angolul jól beszél, franciául kitűnően, tud németül és olaszul, a latin nyelvvel is foglalkozott.

Tevékenysége: 1932-ben hazatér Budapestre, a baloldali szervezetek munkájában vesz részt, emiatt 4 hónap fogházbüntetésre ítélik. 1934-ben megnősül, felesége Sándor Veronika. Nyelvtanításból élnek szerény anyagi körülmények között, albérletben. 1938-ban ismét Bolognába megy, befejezi tanulmányait, megszerzi filozófiából a doktori címet. 1939-ben újra Párizsban van, de a háború kitörésekor visszatér Magyarországra. Itthon cikkei jelennek meg 1939-41 között a Kelet Népe, a Korunk című folyóiratokban és a Népszavában. Fő műve, a Munkásság és a parasztság kulturális helyzete Magyarországon a Cserépfalvi Kiadó gondozásában jelent meg 1941-ben. 1941-42-ben részt vett a Magyar Történelmi Emlékbizottság szervezésében és munkájában, amely feladatának tartotta az 1848-as forradalom 100 éves évfordulójának méltó megünneplését. Részt vett az 1942. március 15-i tüntetésen, annak egyik szervezője.

Egyénisége: rokonszenves, intelligens, kiváló sportember, jó turista, szívesen táncol, rendkívül jó modorú társalgó, nagy tudású, becsületes, szilárd jellem a kortársak szerint.

1942 áprilisában munkaszolgálatra hívták be és kivezényelték az orosz frontra, ahol sokat segített bajtársainak, a csüggedőknek, sebesülteknek.

1943. január 13-án a fronton a tűzharc alatt eltűnt.

Földes Ferenc megjelent publikációi, írásai

Könyvismertetés egy regényről A regény: Paul Nizan La Conspiration című műve. A cikk a párizsi magyar írók folyóiratában, az Üzenetben jelent meg 1939-ben

A rasszizmus ideológiai szerepei A Korunk című folyóiratban megjelent cikk 1939-ben

1789 és a gondolkodás Ugyancsak a Korunk című folyóirat cikke 1939-ből